İçeriğe Atla Menüye Atla
 

aa

Hakkımızda

Resim1

Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi; "Sivil Savunma Koleji" adı altında, 7126 sayılı Sivil Savunma Kanunun 23 ve 32'nci maddeleri gereğince, sivil savunma hizmetlerinin gerektirdiği eğitim ve öğretimleri yapmak üzere İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak 17 Kasım 1960 tarihinde kurulmuştur. 

5902 sayılı "Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun"un yürürlüğe girmesiyle beraber Sivil Savunma Koleji, Afet ve Acil Drum Eğitim Merkezi (AFADEM) adını almıştır.

Kurulduğu 1960 yılından 1973 yılına kadar kiralanan binalarda hizmet vermiş, 28 Şubat 1973 tarihinde halen hizmet vermekte olduğu yerleşkede bulunan bina ve tesislere taşınmıştır.

AFADEM; Başkanlığımız Planlama ve Zarar Azaltma Dairesi Başkanlığı bünyesinde afet, acil durum ve sivil savunma hizmetlerine ilişkin eğitimlerine aralıksız devam etmektedir.

 DJI 0004   DJI 0014   Resim4   Resim3   Resim2   DJI 0022     

AFADEM Yerleşkesi

AFADEM tesisleri 45.600 metrekare arazi üzerine, 11.700 metrekare kapalı alana yerleşmiştir.

AFADEM'de yatılı olarak kalacak misafirler için 80 adet tek kişilik oda, dinlenme salonu, yemekhane ve internet salonu mevcuttur. Ayrıca, AFADEM Yerleşkesi'nde  misafirlerin kullanabileceği halı saha ve basketbol sahası bulunmaktadır.

AFADEM'de; 110 ve 50 kişilik olmak üzere 2 amfi, 8 dershane, KBRN ve Kurtarma  Dershaneleri bulunmaktadır. Tüm derslikler ile amfiler projeksiyon cihazı ve bilgisayar donanımına sahiptir.

KBRN, arama ve kurtarma, yangın ve ilkyardım derslerinde kullanılacak yeterli miktarda araç gereç ve malzeme bulunmaktadır. Dersliklerde bulunan uygulamalı eğitim malzemelerinin yanı sıra, donanımlı 4 kurtarma aracı, 1 kurtarma römorku ve 1 itfaiye aracı kurslarda kullanılmak üzere bakımlı ve kullanılır halde tutulmaktadır.

Teorik derslerden sonra verilecek uygulamalı eğitimler için, AFADEM'in gelişme sahası üzerinde bulunan tesislerden yararlanılmaktadır. Uygulama alanında, yıkık bina, enkaz alanı, kule, gaz-duman odası ve AFAD Deprem Simülasyon Merkezi gibi tesisler bulunmaktadır.

Amfi   Amfi2   Dershane   KBRN   Kurtarma Dershanesi   Yanma Odası

Kule   Kurtarma Aracı   Yemekhane   Dinlenme Salonu   Oda   Yatakhane