İçeriğe Atla Menüye Atla
 

aa

logo
Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi

Eğitim Öğretim Yöntemleri ve Materyallerimiz

Katılımcılarımızın büyük çoğunluğunu çocuklar oluşturduğu için afet eğitimleri için özel tasarlanmış modeller ile farklı ve renkli interaktif yöntemler geliştirilmiştir.

Depremin de tıpkı yağmur veya karın yağması gibi sıradan bir doğa olayı olduğu vurgulanan eğitimlerimizde; depremin oluşum mekanizmasına yönelik hazırlanmış modeller ile depremin nasıl oluştuğu gösterilmekte olup önlem aldığında afete dönüşmeyeceği anlayışının yerleşmesi hedeflenmektedir.

“Sağlam bina yıkılmaz.” anlayışı; yaparak-yaşayarak öğrenme metoduyla uygulanmaktadır. Merkezimizde; afete dirençli yapılara yönelik tasarlanan modeller ve cihazlar ile geleceğin mimarları, mühendisleri ve şehir planlamacılarının yetişmesine katkı sağlayacak yarışma şeklinde etkinliklere yer verilmektedir. Ayrıca, basit sistemlerle tasarlanmış depreme dayanaklı model şeffaf evler de  katılımcıların kullanımına sunulmaktadır.

İnteraktif

Deprem simülasyon merkezi (1)

Deprem simülasyon merkezi (7)

 

Modelleme

Deprem simülasyon merkezi (2)

Deprem simülasyon merkezi (4)

Merkezimizde; farklı yaş gruplarındaki çocuklara göre "hedef bulma (oryantiring) oyunları" oynatılarak eğlenerek öğrenme sağlanmaktadır. Bu oyunlar, yetişkinler için de oldukça eğlenceli geçmektedir.

Pedagojik Eğitimler

Deprem simülasyon merkezi (11)

Deprem simülasyon merkezi (3)

Andragojik Eğitimler

Bilinçlendirme faaliyetlerimiz arasında tiyatro gibi çeşitli sanatsal etkinlikler de kullanılmaktadır. Bu kapsamda; çocukların başrolde olması  amacıyla "Türk Gölge Oyunu Karagöz - Hacivat" çocuklar tarafından bizzat sergilenmektedir.

Deprem simülasyon merkezi (8)

Deprem simülasyon merkezi (7)

 Merkezimizde ayrıca özel ilgi gruplarına yönelik eğitimlerimiz de yürütülmektedir. Bu kapsamda;  işaret dili bilen eğitmenlerimiz tarafından işime engelli katılımcılara yönelik eğitimler düzenlenmektedir. Aynı zamanda görme engelliler ve zihinsel engelliler için de  özel oyunlar,  materyaller ve eğitim programları hazırlamaktadır.   

Merkezimizde her biri 130 katılımcıyı geçmeyecek şekilde sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde 2 (iki) eğitim programı uygulanma imkanı bulunmaktadır. Eğitimlerin daha da geliştirilmesi adına Merkezimize eğitime gelen okullar ziyaret edilerek eğitimlerin okulları harekete geçirip geçirmediği ve deprem riskini azaltmaya yönelik tedbirlerden hangilerine yer verildiği yerinde gözlemlenmektedir. Gözlem sonrası "harekete geçen okullara" eğitim materyalleri, okul malzemeleri ile çeşitli hediyeler armağan edilmektedir.