İçeriğe Atla Menüye Atla
 

aa

10. Dönem AA Savaş Muhabirliği Eğitimi AFADEM Yerleşkesinde gerçekleştirildi. 14 Ağustos 2017

14 Temmuz 2017, Ankara/ Olağanüstü koşullarda görev yapan muhabirlere yönelik "10. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi", AA Haber Akademisi, AFAD, Polis Akademisi ve TSK’nın işbirliğiyle düzenlendi. Bir kamu hizmeti olan haberciliği, savaş ve afet gibi zorlu koşullarda canlarını hiçe sayarak yapan muhabirlere, afet durumlarında karşılaşabilecekleri riskler, afetlerden korunma yöntemleri, afetlerde güvenli çalışma prensipleri, ekip ruhu, afetlerde kriz merkezi ile irtibat kurma, zor şartlarda barınma ve hayatta kalma teknikleri, helikopter ile intikal, iniş ve biniş teknikleri eğitimleri uygulamalı olarak program kapsamında AFADEM Deprem Simülasyon Merkezi eğitmenleri tarafından 9 Ağustos 2017 Çarşamba günü AFADEM yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Savaş Muhabirlerine Afet Muhabirliği Eğitimi

Programın afetlere ilişkin kısmında AFADEM eğitmenleri, afet görevlerinde güvenli davranışlar  hakkında teorik bilgilerin yanı sıra,  helikopter ile intikal, iniş biniş eğitimleri, çadır kurma, GPS ile yön bulma, yüksek katlardan tahliye yöntemleri ve kurtarma ipleri ile iniş konularında  AFAD Ankara Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü personelinin de katılımıyla tatbikatlar gerçekleştirildi.

“Afet görevlerine hazırlık eğitimi  için uyarlanan  Hedef Bulma Oyunu ile muhabirler GPS kullanarak ve afet eğitimleri ile ilgili soruları cevaplamaya çalışarak ve şifreleri toplayarak  hem hedeften hedefe koştular hem de yarıştılar.”

Eğitim Programı, ekip ruhu, saha çalışmalarında psikolojik ve fiziksel hazırlık, karşılaşılabilecek olumsuz durumlarla baş edebilme, afetzedelerle iletişim ve arazide zorlu koşullarda hayatta kalma konuları ile tamamlandı.

 

İlgili Haberler