İçeriğe Atla Menüye Atla
 

aa

AFAD’dan Savaş Muhabiri Adaylarına Zorlu Eğitim 23 Ağustos 2017

AFADEM Eğitmenleri tarafından verilen Savaş Muhabirliği Eğitimleri, 11. dönem programını başarıyla tamamladı.

Olağanüstü koşullarda görev yapan muhabirlere yönelik "11. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi"nin  AFAD’daki  bölümü 23.08.2017 tarihinde AFADEM yerleşkesinde gerçekleştirildi. Türkiye’de tek dünyada ise sayılı bir kaç kurum tarafından verilen Savaş Muhabirliği Eğitimi’ne katılan adaylar; görev başında karşılaşabilecekleri saldırı ile tehlikelere karşı kendilerini korumayı ve olağanüstü şartlarda görev yapmayı öğreniyor.

AFADEM eğitmenleri tarafından  bir kamu hizmeti olan haberciliği, savaş ve afet gibi zorlu koşullarda canlarını hiçe sayarak yapan muhabirlere, afetlerde güvenli çalışma prensipleri  uygulamalı olarak öğretildi.

AFAD eğitmenleri, “AFADEM'e gelen kursiyerlere, afetle ilgili kapsamlı eğitim verdiklerini belirterek, savaş muhabirliği eğitiminin zor şartlarda görev yapan gazeteciler için gerekli bir çalışma olduğunu” vurguladılar.

Kursiyerler ile afetlerde karşılaşabilecekleri psikolojik ve fiziksel riskler konusunda deneyimlerini ve baş etme yöntemlerini de paylaşan eğitmenler, riskli görevlere giderken, yanlarına ne tür malzeme almaları gerektiği, üst kattan iniş eğitimleri, tırmanma duvarı eğitimleri, GPS ile hedef bulma, gaz duman dolu ortamlarda yaralı tahliye ve yön bulma, helikoptere iniş ve biniş teknikleri ve görev sahasına intikal vb. konularda uygulamalı eğitim çalışmaları yaptılar.

Kursiyerlerden Ukraynalı muhabir Svitlana Popova da çok amaçlı bir eğitim aldıklarını belirterek, "Bu eğitimlerin, özellikle Ukrayna bölgesinde çalışan gazeteciler için çok önemli” dedi.

Eğitim Irak, Özbekistan, Ukrayna, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan vb. ülkelerden katılan kursiyerler ile birlikte teorik ve pratik eğitimler başarı ile tamamlanmıştır.

Eğitime katılarak çeşitli ülkelerden katılan kursiyerlere açılış konuşması yapan Başkanımız Sn. Dr. Mehmet GÜLLÜOĞLU, "Afetleri ya da dünyadaki insani durumu en iyi anlatacak kişiler basın mensupları. Gerek afetzedelerin ihtiyaçlarını gerekse orada çalışanların durumunu en iyi anlatacak olan sizlersiniz. Bu yüzden "11'inci Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi'nin faydalı olmasını temenni ediyor, hoş geldiniz diyorum." ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler