İçeriğe Atla Menüye Atla
 

aa

13.Dönem AA Savaş Muhabirleri Afetlerde Hayatta Kalma Eğitimi Yapıldı 19 Eylül 2018

Savaş, afet ve olağanüstü hallerde görev yapacak muhabirlerin yetiştirilmesi amacıyla düzenlenen "13. Dönem Savaş Muhabirliği Sertifika Programı Afetlerde Hayatta Kalma Eğitimi", AFADEM yerleşkesi tatbikat alanı ve Deprem Simülasyon Merkezimizde gerçekleştirildi.

AA, TİKA,Polis Akademisi ve AFAD iş birliğiyle düzenlenen programa Afganistan, Bangladeş, Bosna Hersek, Filipinler, Kamerun, Karadağ, Kenya, Nijer, Pakistan, Sırbistan, Somali, Sri Lanka ve Yemen'den 24 muhabir, kameraman, spiker ve yapımcı katıldı.

Kursiyerlere, AFAD ve AFADEM eğitmenlerimiz tarafından afetlerde karşılaşabilecekleri riskler hakkında psikolojik ve teknik bilgi verildi. Deprem, sel, çığ, KBRN olayları, iç savaşlar vb. afetlerde güvenli çalışma usulleri hakkında bilgi alan kursiyerlerler edindikleri bilgileri uygulamalı eğitimlerde tatbik ederek nasıl davranmaları gerektiğini öğrendiler.

Emniyet Havacılık Daire Başkanlığı personeli ve AFAD Eğitmenlerimiz tarafından Gölbaşı yerleşkesinde  helikoptere iniş biniş, tahliye, helikopterden iple tahliye vb. eğitimleri uygulamalı olarak yerinde tatbik ettiler. Sırbistan'dan katılan kursiyer Drazen Radulov AFAD eğitimini değerlendirerek, "Helikoptere bindik çok heyecan vericiydi, inanılmaz bir deneyimdi. Bazı eğitimler çok zor olsa da gerçekten zevk aldım. Çok şey öğreniyoruz ve öğrendiklerimizi sadece işimizde değil, günlük yaşamımızda da kullanabileceğimizi düşünüyorum." dedi.

İki haftalık zorlu eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlere Anadolu Ajansı tarafından uluslararası geçerliliği olan sertifikaları taraflarına takdim edildi.

İlgili Haberler